stiri
  Trofeul Ligii I ajunge in vitrina BRD-ului

11 Noiembrie 2013

Ubisoft a reusit un parcurs excelent, dar se opreste in finala

Finala Ligii I de fotbal- Romanian Corporate Sports i-a avut in rolurile principale pe Ubisoft si BRD, doua formatii care au crescut de la editie la editie si au ajuns, in toamna lui 2013, in fata testului suprem.

Miza meciului si dorinta egala de victorie a celor doua echipe s-au reflectat si in rezultatul inregistrat la finalul timpului regulamentar de joc, 0-0 dupa primele 40 de minute. Bancarii au dominat partida, au avut numeroase ocazii de a marca, dar Vlad Rosu a fost providential, inchizand perfect poarta Ubisoft la fiecare ocazie a adversarilor. Jucatorii Ubisoftului nu au mizat nici ei strict pe defensiva, Claudiu Bucataru si Alexandru Bontu fiind la un pas de a marca.

In prelungiri, BRD-ul a deshis scorul in urma unui sut deviat de un fundas al Ubisoftului. Au urmat minute intregi de joc deschis, cu ocazii mari la ambele porti, dar pana la fluierul final nu s-a mai marcat.

BRD castiga astfel titlul de campioana a Ligii I, dovedind ca a fost cea mai buna formatie a editiei recent incheiate. De cealalta parte, Ubisoft formeaza o echipa frumoasa, cu jucatori talentati si cu spirit de fair-play, care au demonstrat ca sunt capabili oricand sa joace o finala si chiar sa o castige.

In finala mica ORACLE Romania a dispus de HP-GeBoc, scor 3-1, reusind sa intre in posesia medaliilor de bronz si amintind de o semifinala pe cinste, jucata impotriva campionilor, cu o zi inainte. Forma buna in care s-a aflat ORACLE Romania a fost evidenta inca din debutul competitiei, aratand o pregatire tehnico- tactica mult mai buna decat in editiile precedente, dar si o selectie interna superioara, ce a generat doua echipe de valoare aproximativ egala. Felicitari atat lor, cat si echipei HP-GeBoc, pentru meciurile frumoase pe care ni le-au oferit in aceasta toamna!